SAĞLIKLI ZAYIFLAMA; ŞİŞMANLIĞIN ESARETİNDEN KURTULMA

şişman ve zayıf

Zayıf mı, şişman mı ? Ne çok çok zayıf, ne de çok çok şişman. Kararında olmak gerek.

Bu kararlılığa ulaşmadan önce bazı testler gerek. Şişmanlığa ne sebep oluyor? Demir kaybı mı, B12 eksikliği mi, D vitamini kaybı mı, tiroid rahatsızlığı mı? Çok mu düşünüyorum, stresli miyim, annem babam şişman ya da zayıf mı?

Her problemin önce cevabına erişmek için her olasılığı irdelemek gerekir ki kalıcı çözüme ulaşabilelim.

Tüm testlerimizi yaptırdık. Var sayalım  B12, demir ve stres kaynaklı kilo alımımız bulundu. Buna dilerseniz tiroidi de ekleyelim.  Şimdi problemin  çözümüne giden yolu bulduk.

Çözüm yolu:

 • Niyet etmek gerek ben şifaya kavuşmak ve kendime ve gelecek neslime faydalı olmak için sıhhatli bir şekilde zayıflayacağım. Her iyiliğin başı niyettir ve niyeti bol tekrar etmektir. Bu zamanla amaca dönüşür. Amaç inancı, inançta galibiyeti getirir.
 • Niyetten sonra en önemli olan diğer şey aklında bu işi bitirmek. Ben inancım gereği başaracağım. Sabredeceğim. Gayret edeceğim. O mutlu sonu göreceğim demek gerek. Tüm olumsuz düşünceleri bir bardak suya söyleyip, o suyu meyve veren bir ağacın dibine dökün. Meyve yeşerdikçe tüm olumsuzluklar bir bir yok olur gider.
 • Uyku ve uyanma düzeni: Bu düzen çok önemlidir. Gece 22.00 yada en geç 22.30 da  yatakta olmalısınız. Sert bir yatak ve boynunuza uygun bir yastıkta uyuyun. Yatarken tüm sevdiğiniz ne varsa onu sevdiğinizi söyleyip uyumalısınız. Mesela Yaratıcımı seviyorum. Anne-baba mı, eşimi, çocuklarımı seviyorum. Şeklinde sevgi ile yatılan bir uyku her sevgiye yakınlaşma ile uyandırır insanı. Doğanın yeşermesi gibi içinde sevgi ağacı yeşerir. Bu seni mutlu eder. sabah güneş doğmadan kalkmalı, güneşe bakıp şükür edecek her şeyi sıralamak gerekir.
 • Sabah kalkınca vücudunuzu esnetin, titretin. Bir limon sıkıp için. Ardından bir tam su bardağı ( 1 adet defne yaprağı, yarım bağ maydanozu sıcak suda 15 dakika bekletilmiş) için. 25 dakika yürüyüş yapın.
 • Bir kase doğal yoğurdun içine bir kaşık yulaf, bir tatlı kaşığı keten tohumu unu, bir tatlı kaşığı zerdeçal, bir tatlı kaşığı çörek otu, bir tatlı kaşığı andız pekmezi koyun ve bunu güzelce yiyin. Bu tüm vücudunuzun  eksikliğini karşılayacak . Sizi tok tutacaktır. Yoğurt kasesinin büyüklüğü size ait.
 • 3 adet hurma yiyin.
 • Bol bol zıplayın .
 • Saat 10’da bir bardak yeşil çay, tarçın-kekik karışımı olan çayı için . Yanında 5 adet ceviz yiyin.
 • Saat 12’de pancar +havuç suyu karışımından 500 ml için
 • Saat  14’de tarhana çorbası ve 2 dilim çavdar yada Siyez unlu ekmek ve bol bol salata yiyebilirsiniz.
 • Saat 16’da egzersiz yapın. Bir saatinizi alsın. Bol bol terleyin. Egzersiz yapamazsanız bir saat boyunca yürüyün .
 • Bir bardak ebegümeci suyu için, fırınlanmış 2 diş Sarımsak yiyin. 7 adet badem tüketin.
 • Saat 18 de Siyez Bulguru, yoğurt yada karnabahar, yoğurt yada ısırgan yemeği yada kabak yemeği-yoğurt yiyin. Yanına hafta sonu olunca kabak tatlısı yiyebilirsiniz.
 • Saat 20’de 21 adet siyah üzüm yiyiniz.

Her insan kendi doktorudur. Yukarıdaki program vücudumuzda eksik olan yerleri tanıyıp oluşturduğumuz sağlıklı  ve sıhhate kavuşturan bir zayıflama programı. Bu ve buna benzer programlar uygulandığında kişi kendini daha genç görür ve hisseder. Nefes alışı düzenli olur .

Bize yardımcı olacak basit bir nefes jimnastiği önerisi:

ASTIM NEFES İLE İLGİLİ ALERJİLER, BRONŞİT, DEPRESYON, BADEMCİK HASTALIKLARI, BEYİN KANAMASI GEÇİRENLER, SİNİR SİSTEMİ BOZUKLUKLARI VE RAHAT UYUMA İÇİN

Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden 1,5-2 saat sonra 15’er dakikalık aşağıda tarif edilen hareketler yapılacaktır.

1.hafta:

Sandalyeye dik olarak oturulacak. Sırt tam olarak sandalyeye dayanacak. Eller karın üzerine konulacak. 4 defa burundan hızlı kısa nefesler alınacak. Daha sonra 4’e kadar sayarak nefes tutulacak ardından hemen 4 defa burundan  hızlı kısa nefes verilecek.

2.hafta:

6 defa burundan hızlı kısa nefesler alınacak. Daha sonra 6’ya kadar sayarak nefes tutulacak, ardından hemen 6 defa burundan hızlı kısa nefes verilecek

3.hafta:

8 defa burundan hızlı kısa nefes alınacak. Daha sonra 6’ya kadar sayarak nefes tutulacak, ardından hemen 8 defa burundan hızlı kısa nefes  verilecek.

4. hafta:

Oturuşa dikkat edilecek. 10 defa burundan hızlı kısa nefes alınacak. Daha sonra 8’e kadar sayarak nefes tutulacak, ardından hemen 10 defa burundan hızlı kısa nefes verilecek.

Şifa kaybedilmiş bir mülk gibidir. Arayıp sahip çıkmak gerek. Bir daha kaybetmemek için.

Sorularınız için: info@yedibolgedortiklim.com a mail atabilirsiniz.

https://www.yedibolgedortiklim.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s